• Przekaż 1% podatku Stowarzyszenie Razem dla Regionu

    Stowarzyszenie ,,Razem dla Regionu” działamy od 2003 r. – jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego (OPP)

  • Przekaż 1% podatku Stowarzyszenie Razem dla Regionu

    Przekaż 1% podatku na Stowarzyszenie ,,Razem dla Regionu” – rozliczając swój PIT

Województwo Małopolskie Opp Limanowa Stowarzyszenie Razem dla Regionu
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

 

1. Organizujecie w bibliotece wiele ciekawych akcji, szczególnie dla młodych czytelników.

Tak, uczestniczymy we wszystkich ogólnopolskich akcjach czytelniczych i lokalnych, wykorzystując każdy nadarzający się moment, aby rozwijać czytelnictwo i zwracać uwagę na fakt, że biblioteka ma być miejscem spotkań i wszechstronnego rozwoju intelektualnego, a jedną z nich jest czytanie dzieciom na głos. Ponadto uczestniczymy w akcjach „Tydzień z Internetem”, Konkurs „O finansach… w bibliotece”, gdzie uczestniczyliśmy we wszystkich czterech edycjach, Ogólnopolska Akcja „Tydzień Bibliotek”, Ogólnopolska akcja „Tydzień Głośnego Czytania”, „Wolontariat – Twoją szansą na sukces”, były to warsztaty wspólnie ze Stowarzyszeniem „Razem dla Regionu” oraz spotkania animacyjne dla Seniorów, organizowane przy współpracy z Fundacją Kultury Chrześcijańskiej „Znak”.

Województwo Małopolskie Opp Limanowa Stowarzyszenie Razem dla Regionu
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

 

1. Pani Mario, zajmuje się Pani haftowaniem m.in. serwet, obrusów, bieżników. Wiemy, że robi to Pani z ogromną pasją i oddaniem. W takim razie sięgnijmy do samych początków… Jak to się wszystko zaczęło? Jak zrodził się u Pani pomysł, by zająć się akurat haftowaniem? Skąd wzięła się Pani pasja do tego rękodzieła?

W dzieciństwie obserwowałam moją mamę jak haftowała i ciągle mnie to interesowało. Mimo, że ukończyłam kurs krawiecki, to do szycia mnie nie ciągło. To haft zawsze wzbudzał we mnie najwięcej fascynacji. Dopiero, gdy wyszłam za mąż, to pod okiem teściowej nabrałam doświadczenia w haftowaniu i po jakimś czasie przerodziło się to w pasję.  Szczególnie cenię pracę wykonywaną ręcznie, bez użycia jakichkolwiek maszyn. Można wtedy całkowicie oddać charakter stylu danego dzieła oraz przedstawić to, co znajduje się we wnętrzu samego twórcy.

Województwo Małopolskie Opp Limanowa Stowarzyszenie Razem dla Regionu
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

 

1. Pani Mario, jest Pani Przewodniczącą KGW Rupniów „Centrum”. Czy w kilku zdaniach może nam Pani opowiedzieć o początkach Koła? Jak to wszystko wyglądało? I jak się zaczęło? Od jak dawna istnieje Koło? Kto był inicjatorem utworzenia organizacji?

Koło Gospodyń Wiejskich w Rupniowie Centrum powstało latem 1960 roku. Założone zostało przez ówczesnego Przewodniczącego Gromadzkiej Rady Narodowej w Nowym Rybiu Pana Jana Sułkowskiego. Działalność Koła była wówczas wspierana przez Kółko Rolnicze w Rupniowie. Aktywność Koła w ciągu tych kilkudziesięciu lat uzależniona była od Zarządu, na czele którego stało osiem przewodniczących. W pierwszych latach swojej działalności nasze Koło zajmowało się rozprowadzaniem kurcząt wśród mieszkańców Rupniowa. W okresie letnim, w czasie żniw, Koło organizowało dziecińce wraz z występami artystycznymi, zabawami dla dzieci i młodzieży szkolnej. W późniejszych latach wzrastała ilość członkiń Koła, zakupiono naczynia stołowe i założona została wypożyczalnia naczyń. Za zarobione pieniądze zakupiono stroje krakowskie i wiele innych pomocy do prowadzenia Koła.

Województwo Małopolskie Opp Limanowa Stowarzyszenie Razem dla Regionu
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

 

1. Jest Pani twórczynią ludową z terenu Gminy Niedźwiedź trudniącą się haftowaniem regionalnych motywów na gorsetach i innych częściach garderoby np. torebkach, koszulach, spodniach, bluzkach, sukienkach czy spódnicach zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Pani Józefo, dlaczego akurat haft? Co na to wpłynęło?

Aby odpowiedzieć na to pytanie myślami muszę wrócić do czasów, gdy byłam małą dziewczynką. Wtedy też bardzo uważnie obserwowałam moją mamę, gdy późnymi wieczorami z wielkim zaangażowaniem wyszywała, haftowała różne ozdoby np.: serwetki, makatki, obrusy, a także bluzeczki i gorsety. Robiła to ręcznie z wielkim zaangażowaniem i starannością. Już jako dziecko podpatrywałam i próbowałam ją naśladować. Tak jak mojej mamie, tak i mi bardzo się ta pasja spodobała. Tak właśnie zaczęła się moja przygoda z haftowaniem, a jednocześnie spełniło się moje wielkie marzenie.

7 i 8 kwietnia 2017 roku na Placu Targowym „Mój Rynek” odbył się „Wojewódzki Jarmark Wielkanocny w Limanowej”. Organizatorem imprezy było Stowarzyszenie „Razem dla Regionu” przy współpracy Urzędu Miasta Limanowa. Partnerem Głównym imprezy był Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

W pierwszym dniu konferansjerzy imprezy: Pani Iwona Kuzak – Skarbnik Stowarzyszenia „Razem dla Regionu” oraz Pan Marian Wójtowicz zaprosili na scenę: Panią Urszulę Nowogórską – Przewodniczącą Sejmiku Województwa Małopolskiego, Pana Władysława Biedę – Burmistrza Miasta Limanowa, Pana Jacentego Musiała – Dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej w Starej Wsi oraz Pana Bronisława Dutkę – Prezesa Stowarzyszenia „Razem dla Regionu”, aby uroczyście i oficjalnie dokonali otwarcia zorganizowanego przedsięwzięcia. Ze strony Organizatorów obecni byli także: Pan Mateusz Dutka - Wiceprezes Stowarzyszenia „Razem dla Regionu” oraz Pani Ewelina Król – pracownik Stowarzyszenia.

Podkategorie

Informacje

Wywiady z ciekawymi ludźmi - mającymi coś do powiedzenia.

Kultura regionalna

OPP Limanowa - 1% podatku dla limanowej

Spotkania i warsztaty

Przekaż 1% OPP

Wolontariat

Środowisko

InfoRegion

Twórcy ludowi