• Przekaż 1% podatku Stowarzyszenie Razem dla Regionu

    Stowarzyszenie ,,Razem dla Regionu” działamy od 2003 r. – jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego (OPP)

  • Przekaż 1% podatku Stowarzyszenie Razem dla Regionu

    Przekaż 1% podatku na Stowarzyszenie ,,Razem dla Regionu” – rozliczając swój PIT

ASOS - Mordarka Stowarzyszenie Razem dla Regionu Limanowa,,Aktywność i doświadczenie seniorów dźwignią rozwoju społecznego”

,,Aktywność i doświadczenie seniorów dźwignią rozwoju społecznego” to tytuł projektu realizowanego przez Stowarzyszenie ,,Razem dla Regionu” w Limanowej. Projekt współfinansowany jest ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2012-2013.

W dniu 27 listopada 2013 roku w domu weselnym ,,Walek” w Mordarce we wsi położonej w Beskidzie Wyspowym w ASOS - Mordarka Stowarzyszenie Razem dla Regionu Limanowabezpośrednim sąsiedztwie miasta Limanowa odbyło się drugie spotkanie – warsztaty realizowane w ramach projektu ASOS. W spotkaniu uczestniczyło około 40 osób. Na spotkanie zostały zaproszone Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Męciny które zaprezentowały osobom obecnym na spotkaniu swoje umiejętności. W sumie obecnych było 16 pań. Wartości oraz tradycje pieczołowicie kultywowane przez Koła Gospodyń Wiejskich, to nasze ogromne bogactwo i nieoceniony wkład w kształtowanie kolejnych pokoleń. KGW w Męcinie krzewi życie kulturalne na wsiach, upowszechnia tradycje i przekazuje je młodemu pokoleniu. Zakres działalności KGW ciągle wzbogaca się o nowe inicjatywy i dostosowuje do zmieniających się warunków. Panie z Koła są organizatorkami wielu przedsięwzięć w naszej gminie, z zaangażowaniem i niezwykłą energią aktywnie uczestniczą w życiu kulturalnym swojej miejscowości, dzieląc się sprowadzonymi radami, doświadczeniem, a nade wszystko mądrością idącą przez pokolenia.

 

ASOS - Mordarka Stowarzyszenie Razem dla Regionu LimanowaKGW z Męciny to jedno z najbardziej aktywnych kół w całym powiecie limanowskim, bierze udział w przeglądach gminnych, powiatowych oraz małopolskich przeglądach dorobku artystycznego zajmując w nich czołowe miejsca. Podczas spotkania dowiedzieliśmy się o wielu różnych talentach i zainteresowaniach członkiń: gotowaniu, wyszywaniu, haftowaniu, robieniu na drutach, robieniu stroików, kwiatów z bibuły itp. Paniom z Koła nie brakuje sił, pracowitości oraz pomysłowości, prężnie działają i mają wielki potencjał. W dzisiejszych czasach bibułkarstwo należy do tzw. ginących rękodzieł. Umiejętność tworzenia kwiatów z bibuły posiada coraz mniej osób. Obecnie rzemiosłem tym zajmują się głównie twórcy ludowi, którzy świadomie kultywują z dumą i szacunkiem dawne tradycje. Jedną z takich osób jest pani Stanisława Oleksy – jedna z członkiń KGW Męcina, która inspiracji ASOS - Mordarka Stowarzyszenie Razem dla Regionu Limanowaposzukuje w świecie przyrody – tworzy kwiaty, stroiki, wianki, szydełkowe anioły, obrusy haftowane. Pani Stasia oraz pozostałe członkinie podczas warsztatów pokazały zainteresowanym jak zrobić od podstaw kwiaty i ozdoby z bibuły; przybliżyły techniki rękodzielnictwa m.in.: wycinanie, skręcanie, zwijanie, rolowanie. Uczestnicy warsztatów wykazali się niezwykłą sprawnością manualną samodzielnie wykonywali kwiaty  z bibuły oraz układali małe bukiety.

 

ASOS - Mordarka Stowarzyszenie Razem dla Regionu LimanowaCelem warsztatów była wspólna integracja, zachowanie dziedzictwa kulturowego i obrzędowego naszego regionu poprzez międzypokoleniową aktywizację społeczności. Nie ma lepszego sposobu na przekazywanie wiedzy praktycznej - jak wspólne warsztaty. Młodzi ludzie widząc jak wygląda tworzenie tego rodzaju prac rękodzieła ludowego w rzeczywistości mają okazję spróbować swoich sił. Przez kontakty starszego pokolenia z młodszym następuje przekazanie tradycji i obrzędów. Koła Gospodyń Wiejskich reagują na przejawy monotonii, braku inicjatyw i samotności ludzi starszych, łączą pokolenia dając obu grupom uczestników wiele satysfakcji oraz ucząc wzajemnego szacunku.

Na zorganizowane spotkanie przybyły również władze lokalne i samorządowe m.in.  Władysław Bieda – W-ce Wójt Gminy Limanowa, Józef Oleksy – PrzewodniczącyASOS - Mordarka Stowarzyszenie Razem dla Regionu Limanowa Rady Gminy Limanowa, Jacenty Musiał – Radny Powiatu Limanowskiego oraz Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Starej Wsi, Bogdan Woźniak – Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Męcinie oraz organizatorzy spotkania w składzie: Prezes Stowarzyszenia ,,Razem dla Regionu” oraz dyrektor Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Karniowicach - Bronisław Dutka, W-ce Prezes Stowarzyszenia – Mateusz Dutka oraz Skarbnik Stowarzyszenia – Iwona Kuzak.  Na warsztaty został również zaproszony Pan Tomasz Latocha z krakowskiego oddziału ARR, który był pod wrażeniem organizacji spotkania, zaangażowania i umiejętności Koła Gospodyń Wiejskich w Męcinie.

Podczas warsztatów nie zabrakło uśmiechu, rozmów, rad. Humory dopisywały a wspólnemu śpiewaniu nie było końca.

ASOS - Mordarka Stowarzyszenie Razem dla Regionu Limanowa ASOS - Mordarka Stowarzyszenie Razem dla Regionu Limanowa ASOS - Mordarka Stowarzyszenie Razem dla Regionu Limanowa
ASOS - Mordarka Stowarzyszenie Razem dla Regionu Limanowa ASOS - Mordarka Stowarzyszenie Razem dla Regionu Limanowa ASOS - Mordarka Stowarzyszenie Razem dla Regionu Limanowa
ASOS - Mordarka Stowarzyszenie Razem dla Regionu Limanowa ASOS - Mordarka Stowarzyszenie Razem dla Regionu Limanowa ASOS - Mordarka Stowarzyszenie Razem dla Regionu Limanowa
ASOS - Mordarka Stowarzyszenie Razem dla Regionu Limanowa

Spotkania i warsztaty

Przekaż 1% OPP

Wolontariat

Środowisko

InfoRegion

Twórcy ludowi