• Przekaż 1% podatku Stowarzyszenie Razem dla Regionu

    Stowarzyszenie ,,Razem dla Regionu” działamy od 2003 r. – jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego (OPP)

  • Przekaż 1% podatku Stowarzyszenie Razem dla Regionu

    Przekaż 1% podatku na Stowarzyszenie ,,Razem dla Regionu” – rozliczając swój PIT

Województwo Małopolskie Opp Limanowa Stowarzyszenie Razem dla Regionu
Projekt zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

 

Stowarzyszenie „Razem dla Regionu” podczas realizacji projektu pn. „Małopolska to jest to!” wraz z ekipą filmową sporządziło materiał, który przedstawiał będzie cmentarze wojenne znajdujące się na terenie powiatu limanowskiego.

Cmentarz wojenny nr 357 – Kamionka Mała – to cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej położony w miejscowości Kamionka Mała.  Cmentarz znajduje się na skraju lasu, na należącym do Beskidu Wyspowego wzniesieniu Jastrząbka o wysokości 530 m. Położony jest tuż poniżej zalesionego wierzchołka Jastrząbki, na jej północno-wschodnich stokach.

Cmentarz wojenny nr 358 – Laskowa – to cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej. Położony jest na starym cmentarzu parafialnym, na zboczu, powyżej kościoła. Cmentarz znajduje się około 100 m od kościoła, na granicy pól uprawnych i stromego, zadrzewionego zbocza, na wysokości około 360 m n.p.m.

Cmentarz wojenny nr 359 – Jaworzna – cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej. Pochowano na nim 33 żołnierzy, którzy zginęli w tym rejonie na początku grudnia 1914 roku w czasie walki stoczonej przez oddział wojsk austro-węgierskich.  Była to jedna z wielu bardzo zaciętych walk w ramach operacji łapanowsko-limanowskiej. Operacja ta zakończyła się zwycięstwem wojsk austriackich, które zahamowały rosyjską ofensywę w kierunku Krakowa i Śląska.

Cmentarz wojenny nr 360 – Słupia – to cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej znajdujący się w Słupi. Cmentarz położony jest na wzgórzu o wysokości 402 m n.p.m. na Pogórzu Wiśnickim. Wierzchołek wzgórza jest zalesiony, a cmentarz znajduje się na jego południowym obrzeżu, przy polnej, gruntowej drodze. Na cmentarzu pochowano w 19 grobach pojedynczych i 12 zbiorowych łącznie 89 żołnierzy, w tym 60 żołnierzy armii austriacko-węgierskiej, 29 żołnierzy armii rosyjskiej.

Cmentarz wojenny nr 361 – Krasne-Lasocice – to cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej. Na cmentarzu pochowano żołnierzy wojsk austro-węgierskich, niemieckich i rosyjskich, którzy zginęli na okolicznych polach podczas operacji łapanowsko-limanowskiej pod koniec listopada i na początku grudnia 1914 roku. Łącznie pochowano 212 żołnierzy, w tym 166 żołnierzy armii austriackiej, 4 żołnierzy armii niemieckiej, 42 żołnierzy armii rosyjskiej. Z nazwiska znanych jest 90 żołnierzy.

Cmentarz wojenny nr 362 – Szczyrzyc – to austriacki cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej. Znajduje się w centrum miejscowości Szczyrzyc, przy skrzyżowaniu dróg do Jodłownika i Skrzydlnej. Na rozstajach dróg stała XIX-wieczna murowana kapliczka i wokół niej pochowali Austriacy poległych żołnierzy, tworząc małą nekropolię. Cmentarz jest ogrodzony, a wokół rosną stare lipy. Pochowano na nim 22 żołnierzy austro-węgierskich oraz 13 żołnierzy rosyjskich, poległych w dniach 3-6 grudnia 1914 r., w walkach pod miejscowościami Góra Świętego Jana i Krzesławice, początkowej fazie operacji łapanowsko-limanowskiej.

Cmentarz wojenny nr 363 – Mszana Dolna – zabytkowy cmentarz z czasów I wojny światowej. Zaprojektowany przez austriackiego architekta Gustava Ludviga jako kwatera wojskowa na cmentarzu komunalnym. Pochowano na nim 20 żołnierzy austro-węgierskich, 2 niemieckich i 10 rosyjskich w 31 grobach pojedynczych i 2 zbiorowych.

Cmentarz wojenny nr 364 – Kasina Wielka – austriacki cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej. Znajduje się we wschodniej części miejscowości Kasina Wielka obok stacji kolejowej. Pochowano na nim 20 żołnierzy austro-węgierskich oraz 1 żołnierza niemieckiego, poległych w grudniu 1914 r.

Cmentarz wojenny nr 365 – Tymbark – cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej. Położony jest obok cmentarza parafialnego w Tymbarku,na stromym wzgórzu opadającym do doliny niewielkiego Plebańskiego Potoku uchodzącego do rzeki Łososina. Znajduje się w odległości około 50 m od drogi prowadzącej z rynku w Tymbarku na Podłopień. Przy drodze tej jest zamontowana duża blaszana tablica z nazwą cmentarza w języku polskim i niemieckim. Od tablicy do cmentarza prowadzi wygodna ścieżka spacerowa. Na cmentarzu pochowano 20 żołnierzy austro-węgierskich, 3 niemieckich i 10 rosyjskich. Są to oficerowie, którzy zginęli 11 grudnia 1914 roku w czasie zwycięskich dla wojsk austriacko-węgierskich walk o wzgórze Jabłoniec.

Cmentarz wojenny nr 366 – Limanowa – zabytkowy cmentarz z czasów I wojny światowej. Znajduje się w obrębie cmentarza parafialnego w Limanowej. Pochowano na nim 28 żołnierzy austro-węgierskich i 8 rosyjskich w 18 grobach pojedynczych i 4 zbiorowych.

Cmentarz żydowski – Mszana Dolna – kirkut mieści się na osiedlu Marki, przy ul. Zakopiańskiej. Powstał w XVIII wieku. Jest ogrodzony, ma powierzchnię 0,24 ha. Zachowało się na nim około 20 nagrobków. W czasie II wojny światowej kirkut został zniszczony przez nazistów.

Są to tylko podstawowe informacje o dworach powiatu limanowskiego. Do zapoznania się z większą ilością treści zapraszamy na stronę internetową stworzoną specjalnie na potrzeby projektu „Małopolska to jest to!” www.imalopolska.pl do zakładki „Zabytki”. Znajdziecie tam Państwo nie tylko większą ilość informacji na temat poszczególnych cmentarzy wojennych, ale także zdjęcia wykonane przez ekipę Stowarzyszenia.

Serdecznie zapraszamy :)

RdR

Cmentarz nr 357 - Kamionka Mała

Cmentarz nr 357 -

Kamionka Mała

Cmentarz nr 358 - Laskowa

Cmentarz nr 358 -

Laskowa

Cmentarz nr 359 - Jaworzna

Cmentarz nr 359 -

Jaworzna

Cmentarz nr 360 - Słupia

Cmentarz nr 360 -

Słupia

Cmentarz nr 361 - Krasne-Lasocice

Cmentarz nr 361 -

Krasne-Lasocice

Cmentarz nr 362 - Szczyrzyc

Cmentarz nr 362 -

Szczyrzyc

Cmentarz nr 363 - Mszana Dolna

Cmentarz nr 363 -

Mszana Dolna

Cmentarz nr 364 - Kasina Wielka

Cmentarz nr 364 -

Kasina Wielka

Cmentarz nr 365 - Tymbark

Cmentarz nr 365 -

Tymbark

Cmentarz nr 366 - Limanowa

Cmentarz nr 366 -

Limanowa

Cmentarz nr 368 na Jabłońcu - Limanowa

Cmentarz nr 368

na Jabłońcu- Limanowa

Cmentarz żydowski - Mszana Dolna

Cmentarz żydowski -

Mszana Dolna

Spotkania i warsztaty

Przekaż 1% OPP

Wolontariat

Środowisko

InfoRegion

Twórcy ludowi