• Przekaż 1% podatku Stowarzyszenie Razem dla Regionu

    Stowarzyszenie ,,Razem dla Regionu” działamy od 2003 r. – jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego (OPP)

  • Przekaż 1% podatku Stowarzyszenie Razem dla Regionu

    Przekaż 1% podatku na Stowarzyszenie ,,Razem dla Regionu” – rozliczając swój PIT

Województwo Małopolskie Opp Limanowa Stowarzyszenie Razem dla Regionu
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

 

Stowarzyszenie „Razem dla Regionu” podczas realizacji projektu pn. „Małopolska to jest to!” wraz z ekipą filmową sporządziło materiał, który przedstawia Koła Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu limanowskiego.

Niezastąpioną organizacją, która przekazuje cenne wartości młodym na terenach wiejskich jest KGW. Pierwsze Koła Gospodyń Wiejskich (KGW) powstały ponad 140 lat temu, jako inicjatywa kobiet. Od roku 1918 organizacje kobiet wiejskich w Polsce przyjęły wspólną nazwę: „Koło Gospodyń Wiejskich”, używają jej do dziś, a skrót KGW jest rozpoznawalny niczym najlepsza marka.

W ostatnich latach nastąpił wzrost aktywności Kół Gospodyń Wiejskich. Coraz częściej zakładane są nowe lub reaktywowane stare Koła. Kobiety wiejskie czynią to, gdyż zauważają dorobek kulturowy i społeczny swoich matek i babć. Mają one na uwadze obecnie zwiększone możliwości odnowy wsi i aktywizacji społeczeństwa wiejskiego. W wielu małych miejscowościach Koła Gospodyń Wiejskich są pierwszą, a czasem jedyną formą aktywności społecznej. To już nie jest wianuszek pań skupionych przy stole zastawionym ciastami i śpiewających ludowe piosenki. Ich działalność skupia się na zachowaniu lokalnej tradycji, ciągłości kulturowej, zwyczajów.

Na terenie Powiatu Limanowskiego również bardzo aktywnie działają Panie z Kół Gospodyń Wiejskich – to swoiste wulkany energii i niezwykłe talenty. Upowszechniają wiedzę o dorobku  regionu, pielęgnują tradycję, zachowują od zapomnienia wszystko to, co warte przekazania młodszym pokoleniom, kształtując jednocześnie poczucie tożsamości lokalnej. Najważniejsze jest to, że fantastycznie aktywizują lokalne środowisko. Gospodynie z KGW biorą udział w różnego typu konkursach, przeglądach, uroczystościach kościelnych i państwowych, racząc podniebienia wszystkich przybyłych wspaniałymi potrawami, które od lat przygotowywały ich mamy i babcie. Prawdziwy smak chleba, zapach własnoręcznie przygotowanych wyrobów wędliniarskich, kwaśnic, pierogów, ciast i wyborny smak napojów i nalewek  pobudzają wyobraźnię, a przy niezwykle barwnych strojach ludowych, które gospodynie prezentują, pozwalają przenieść się do malowniczych wyobrażeń o dawnej, polskiej wsi.

W filmie przedstawione zostały następujące Koła Gospodyń Wiejskich: KGW Stara Wieś 1, KGW Lipowe, KGW Pisarzowa, KGW Męcina, KGW Siekierczyna 1, KGW Łososina Górna, KGW Kamienica Dolna, KGW Kamienica Górna, KGW Zalesie, KGW Zasadne, KGW Zbludza, KGW Szczawa

Są to tylko podstawowe informacje o Kołach Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu limanowskiego. Do zapoznania się z większą ilością treści zapraszamy na stronę internetową stworzoną specjalnie na potrzeby projektu „Małopolska to jest to!” www.imalopolska.pl do zakładki „Regionalizm”. Znajdziecie tam Państwo nie tylko większą ilość informacji na temat poszczególnych KGW, ale także zdjęcia wykonane przez ekipę Stowarzyszenia.

Serdecznie zapraszamy :)

RdR

 

Spotkania i warsztaty

Przekaż 1% OPP

Wolontariat

Środowisko

InfoRegion

Twórcy ludowi