• Przekaż 1% podatku Stowarzyszenie Razem dla Regionu

    Stowarzyszenie ,,Razem dla Regionu” działamy od 2003 r. – jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego (OPP)

  • Przekaż 1% podatku Stowarzyszenie Razem dla Regionu

    Przekaż 1% podatku na Stowarzyszenie ,,Razem dla Regionu” – rozliczając swój PIT

Województwo Małopolskie Opp Limanowa Stowarzyszenie Razem dla Regionu
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

 

15 grudnia 2018 roku odbyło się szóste spotkanie w ramach projektu współfinansowanego przez Województwo Małopolskie pn. „Małopolska Pszczoła”

Szkolenie zostało poprowadzone przez specjalistę mającego szeroką wiedzę z zakresu hodowli i promocji pszczelarstwa oraz ekologicznego zarządzania ekosystemem, dr inż. Stanisława Flagę.  W spotkaniu brali udział lokalni pszczelarze z okolic Dobrej, Tymbarku i Limanowej.  
Podczas realizowanej prelekcji zostały poruszone takie tematy jak:  Ochrona różnorodności biologicznej pszczół i znaczenie zapylaczy dla zachowania krajobrazów kulturowych Małopolski, Ochrona prawna pszczół, Pszczoły Małopolski.

Na początku dr inż. Flaga zapoznał słuchaczy z różnymi gatunkami owadów zapylających, występujących na terenie województwa małopolskiego. Zwrócił uwagę, że istnieją również inne rodzaje pszczół i owadów, które równie  dobrze sprawdzą się w hodowlach pszczelarskich. Uwagę poświęcił tym gatunkom, które wymagają szczególnej ochrony. Dzięki temu zachęcił hodowców do poszerzenia swych pasiek o nowe gatunki owadów zapylających, które odgrywają ogromna role w całym ekosystemie oraz wdrażania do praktyki ogrodniczej trzmieli i pszczół samotnic gniazdujących kolonijnie.  
Następnie p. Stanisław Flaga poruszył temat roślin uprawnych, które są niezbędnym elementem przy hodowli pszczół miodnych. Prelegent zwrócił uwagę jak ważnym aspektem jest uprawa roślin o wysokiej wartości biologicznej tj. historyczne odmiany roślin rolniczych,  zielarskich, leczniczych czy miododajnych, co przekłada się na ilość i jakoś produktów pozyskanych z ula.  Zachęcał do zasiewania swych pół odmianami roślin, które pod wpływem licznych czynników, w naszym regionie  uległy wyginęciu.
Pod koniec spotkania prowadzący przedstawił temat odżywiania, pielęgnacji oraz ochronie pszczoły Krajeńskiej, która występuje w regionie Dobrej i Tymbarku.  Wspomniał również o uwarunkowaniach prawnych dotyczących ochrony pszczół w Polsce.
Po zakończonej prelekcji każdy z zebranych miał możliwość zadawania pytań lub osobistej rozmowy z dr inż. Stanisławem Flagą.

Spotkania i warsztaty

Przekaż 1% OPP

Wolontariat

Środowisko

InfoRegion

Twórcy ludowi