• Przekaż 1% podatku Stowarzyszenie Razem dla Regionu

    Stowarzyszenie ,,Razem dla Regionu” działamy od 2003 r. – jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego (OPP)

  • Przekaż 1% podatku Stowarzyszenie Razem dla Regionu

    Przekaż 1% podatku na Stowarzyszenie ,,Razem dla Regionu” – rozliczając swój PIT

alt


Organizacja opp 1% - Stowarzyszenie Razem dla Regionu

Projekt wspófinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie

W dniu 12 października 2015 roku Stowarzyszenie ,,Razem dla Regionu” z Limanowej przeprowadziło prelekcje w ramach projektu pn. ,,Dbam o czyste powietrze”, które odbyły się w Ośrodku Janda w Mszanie Dolnej, a skierowane były do słuchaczy Zagórzańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Projekt realizowany jest w ramach Programu Priorytetowego - edukacja ekologiczna współfinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Prelekcje dotyczyły skutków zanieczyszczeń powietrza oraz wykładu pn. ,,Zioła wokół nas", które poprowadziła Pani Danuta Jeż – zielarka i pracownica Firmy Herbapol S.A., zakład produkcyjny w Bochni.

Zanieczyszczenia mogą powodować poważne skutki dla zdrowia. Działania UE skupiają się na zapobieganiu emisji zanieczyszczeń oraz na ustalaniu ceny za nie – po to, by zanieczyszczający ponosili odpowiedzialność za swoje czyny. Co roku setki tysięcy Europejczyków przedwcześnie umiera, ponieważ oddychają zanieczyszczonym powietrzem. Przemysł, transport i domowe systemy grzewcze przyczyniają się do zanieczyszczenia powietrza. Zanieczyszczeniom powietrza można zapobiegać na różne sposoby m.in.: w okresie zimowym nie palimy w piecu "byle czym"; przesiadamy się z samochodu na komunikację miejską, korzystamy z udoskonalonej i nowoczesnej technologii, mającej na celu jak najmniejsze zanieczyszczanie środowiska, inwestujemy w energię odnawialną, sadzimy lasy - więcej zieleni i drzew to więcej tlenu, uświadamiamy innych, włączając się w różne akcje mające na celu zaprzestanie regularnego zatruwania powietrza, dbamy o lasy i cały ekosystem.

Następnie Pani Danuta Jeż z wielką pasją opowiadała o rodzajach i zastosowaniu ziół. Historia stosowania ziół jako środków leczniczych sięga najdawniejszych czasów. Informacje o ich właściwościach doceniane na wszystkich kontynentach były przekazywane z pokolenia na pokolenie. Przez tysiące lat ludzie stosowali rośliny, by leczyć, ratować i przedłużać życie. Czy to w postaci naparów i nalewek, czy też maści i okładów, pomagały ludziom na całym świecie. Rosnąc w przydomowych ogródkach stały się naturalną apteczką na wyciągnięcie ręki. Leczenie produktami ziołowymi niewielkich dolegliwości jest procesem niewątpliwie dłuższym, ale zdrowszym dla naszego organizmu, gdyż każdy wytwór obecnej farmacji zawiera w sobie skuteczne, ale nie zawsze zdrowe związki chemiczne w tym antybiotyków.

Uczestnicy spotkania zgodzili się na formę konwersacji i wymiany poglądów z zakresu omawianego tematu, co pozytywnie wpłynęło na  prelekcję, gdyż uczestnicy nie krepowali się zadawać pytań czy też wysuwać swoich niejednokrotnie ciekawych spostrzeżeń. Pani Danuta na sam początek wysunęła bardzo istotny wniosek, z którym trudno się nie zgodzić, otóż stwierdziła, że od niepamiętnych czasów, aż po dzień dzisiejszy rośliny stworzone zostały po to aby służyć człowiekowi. Obecnie z ziół robi się napary, maści ale także wytwarzane są w formie kapsułek.

Dzięki Pani Danusi słuchacze dowiedzieli się, że zioła pozyskuje się w dwojaki sposób: pozyskuje się je z pól, łąk, miedz lub z upraw plantacyjnych. Zwróciła uwagę na fakt, że zioła aby były dobrej jakości muszą być zbierane w możliwie dużej odległości od miejsc zanieczyszczeń, czy też zbytniego nawożenia. Wytłumaczyła, że zanim odbierze się partię ziół od potencjalnego producenta, to wysyła się ich próbkę do badań, aby upewnić się, że nie są skażone niepożądanymi zanieczyszczeniami. Po tego rodzaju kontroli, jeżeli wszystko jest w porządku partię zebranych i wysuszonych ziół odbiera się, przetwarza i sprzedaje – co ciekawe suszenie ziół powinno odbywać się w cieniu, gdyż słońce pozbawia suszonych roślin właściwości leczniczych.

Na zakończenie przy pomocy encyklopedii ziół oraz przygotowanej prezentacji multimedialnej uczestnicy zaznajomili się z roślinami zielarskimi występującymi na terenie powiatu limanowskiego. Uczestnicy spotkania dostali również na pamiątkę herbatki oraz napary ziołowe.

RdR


Spotkania i warsztaty

Przekaż 1% OPP

Wolontariat

Środowisko

InfoRegion

Twórcy ludowi