• Przekaż 1% podatku Stowarzyszenie Razem dla Regionu

    Stowarzyszenie ,,Razem dla Regionu” działamy od 2003 r. – jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego (OPP)

  • Przekaż 1% podatku Stowarzyszenie Razem dla Regionu

    Przekaż 1% podatku na Stowarzyszenie ,,Razem dla Regionu” – rozliczając swój PIT

 

Kliknij w wybrany obszar, a zostaniesz przeniesiony na stronę z twórcami z danej Gminy / Miasta:

mapa_powiatu_limanowskiego Gmina Jodlownik Gmina Tymbark Gmina Laskowa Gmina Limanowa Gmina Lukowica Gmina Niedzwiedz Gmina Kamienica Gmina Slopnice Gmina Mszana Dolna Gmina Dobra Miasto Limanowa Miasto Mszana Dolna

Powiat limanowski zlokalizowany jest w południowej części województwa małopolskiego. Siedzibą powiatu jest miasto Limanowa. Na terenie powiatu licznie działają twórcy ludowi, hobbyści kultywujący tradycję i dziedzictwo swoich przodków.

Haft i Szydełkowanie

Bibułkarstwo

Malarstwo

Rzeźbiarstwo

Ozdoby, kulinaria

Województwo Małopolskie Opp Limanowa Stowarzyszenie Razem dla Regionu
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.  

Krótki życiorys:
Urodziłam się 1971 roku w Kamienicy i nadal tu mieszkam (sołectwo Kamienica Dolna). Ukończyłam Liceum Ekonomiczne oraz Studium folklorystyczne. Mam sześcioro dzieci i wnuczkę Hanię. Pracuję w Gminnym Ośrodku Kultury w Kamienicy, gdzie głównie zajmuję się folklorem. Jestem kierownikiem organizacyjnym zespołu Regionalnego Gorce i Młode Gorce. Prowadzę zajęcia śpiewu ludowego oraz zajęcia folklorystyczne w świetlicach na terenie naszej gminy. W roku 2016 byłam pomysłodawczynią utworzenia obecnie działającego Koła Gospodyń Wiejskich w Kamienicy Dolnej, z którego jestem bardzo dumna. Jestem radną gminy Kamienica. Pasjonuję się bibułkarstwem, muzyką ,głównie góralską, a także pisaniem wierszy. Razem z mężem Tadeuszem kochamy folklor.

 

Czym się Pani zajmuje? Prosimy zamieścić krótki opis wykonywanego przez Panią rękodzieła. Czym charakteryzuje się zajęcie wykonywane przez Panią?

Zajmuję się głównie bibułkarstwem, ale próbuję też innych nieco nowocześniejszych  technik rękodzieła. Bibułkarstwo to tradycyjne, ale nieco zapomniane rękodzieło artystyczne i ludowe, które niegdyś było bardzo popularne. Polega ono na wykonywaniu kwiatów z bibuły bądź krepiny. Jest to bardzo pracochłonna i wymagająca cierpliwości sztuka, ale tez ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu.

Kwiaty wykonywane z bibuły  w dawnych czasach były niezbędne do robienia wieńców na wszystkich świętych, którymi przystrajano groby bliskich osób, jak również przydrożne kapliczki. Robiono z nich piękne girlandy, którymi przystrajano święte obrazy w domach. Wykonywano z nich różdżki i bramy weselne, przystrajano konie, domy, drogi  na prymicje. Robiono z nich piękne palmy na niedzielę palmową. Tradycja robienia palm przetrwała do dzisiaj, jest ona nadal kultywowana m.in. przez twórców ludowych.

W dzisiejszych czasach  z kwiatów z bibuły robi się piękne bukiety do koszyczków, wazonów, którymi niejednokrotnie przyzdabia się wnętrza domów lub ofiarowuje w prezencie.

Czy wykonywana przez Panią praca zrodziła się z pasji? Czy jest to raczej zawód wyuczony? A może zajęcie to przekazywane jest z pokolenia na pokolenie w Pani rodzinie?

Bibułkarstwo od dziecka było dla mnie pasją. Już moja babcia, mama zajmowały się tym rękodziełem. Obecnie moje dzieci pasjonują się tym. Nawet najmłodszemu synowi robienie kwiatów  z bibuły nie sprawia trudności. Bardzo to lubi.

Na kiedy przypadają początki Pani działalności?

Bibułkarstwem, jak już wspomniałam, zajmowałam się od dziecka.

Jak wyglądały początki Pani twórczości ludowej?

Jako dziecko podglądałam tą sztukę to u babci, mamy czy sąsiadki. Pytałam jak to się robi i tak to się zaczęło.

Co inspiruje Panią do działania w tej dziedzinie?

Do działania inspiruje mnie fakt, że mogę wszczepiać regionalizm w młode pokolenie. Prowadząc zajęcia bibułkarskie uczę młode pokolenie tego, co piękne, twórcze i tradycyjne. Obdarowywanie innych swoimi pracami także mnie inspiruje i sprawia ogromnie dużo satysfakcji.

Czy ma Pani pracownię, w której wykonuje daną pracę? Jeśli tak, to czy jest możliwość przybycia i obejrzenia jej? W jakich godzinach?

Nie mam pracowni. Kwiaty tworzę w domu, nie mam jednak dużo prac, ponieważ na bieżąco wykorzystuję je na różne okazje np. jako prezent.

Czy posiada Pani swoją stronę internetową związaną z Pani twórczością? Jeśli tak, prosimy podać adres strony.

Nie posiadam.

Czy prezentuje gdzieś Pani swoje wykonane dzieła? Może był to udział w różnego rodzaju pokazach bądź konkursach? A może bierze Pani udział w różnego rodzaju targach, kiermaszach czy jarmarkach?

Nie prezentuję swoich prac na wystawach.

RdR

 

 

 

Spotkania i warsztaty

Przekaż 1% OPP

Wolontariat

Środowisko

InfoRegion

Twórcy ludowi