• Przekaż 1% podatku Stowarzyszenie Razem dla Regionu

    Stowarzyszenie ,,Razem dla Regionu” działamy od 2003 r. – jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego (OPP)

  • Przekaż 1% podatku Stowarzyszenie Razem dla Regionu

    Przekaż 1% podatku na Stowarzyszenie ,,Razem dla Regionu” – rozliczając swój PIT

 

Kliknij w wybrany obszar, a zostaniesz przeniesiony na stronę z twórcami z danej Gminy / Miasta:

mapa_powiatu_limanowskiego Gmina Jodlownik Gmina Tymbark Gmina Laskowa Gmina Limanowa Gmina Lukowica Gmina Niedzwiedz Gmina Kamienica Gmina Slopnice Gmina Mszana Dolna Gmina Dobra Miasto Limanowa Miasto Mszana Dolna

Powiat limanowski zlokalizowany jest w południowej części województwa małopolskiego. Siedzibą powiatu jest miasto Limanowa. Na terenie powiatu licznie działają twórcy ludowi, hobbyści kultywujący tradycję i dziedzictwo swoich przodków.

Haft i Szydełkowanie

Bibułkarstwo

Malarstwo

Rzeźbiarstwo

Ozdoby, kulinaria

Województwo Małopolskie Opp Limanowa Stowarzyszenie Razem dla Regionu
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.  

Czym się Pani zajmuje? Prosimy zamieścić krótki opis wykonywanego przez Panią rękodzieła. Czym charakteryzuje się zajęcie wykonywane przez Panią?

Zajmuję się haftowaniem regionalnych motywów na gorsetach i innych częściach garderoby np. torebkach, koszulach, spodniach, bluzkach, sukienkach czy spódnicach zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Hafty wiernie odzwierciedlają dawne regionalne motywy, przypominają je. Według mnie, moda na folklor dopiero nabiera rozpędu; te wzory mają przed sobą przyszłość. Hafty na ubraniach charakteryzują się takimi cechami jak barwność, wielka fantazja w komponowaniu wzorów oraz staranność wykonania. Hafty ludowe najczęściej nie są wykonywane na wcześniej opracowanym projekcie wzoru, lecz haft powstaje bezpośrednio pod igłą i wykonana praca zależy tylko i wyłącznie od talentu i fantazji osoby wykonującej pracę haftowaną.

 

Czy wykonywana przez Panią praca zrodziła się z pasji? Czy jest to raczej zawód wyuczony? A może zajęcie to przekazywane jest z pokolenia na pokolenie w Pani rodzinie?

Można powiedzieć, iż jest to zajęcie przekazane z pokolenia na pokolenie. Wszystko rozpoczęło się, gdy byłam małą dziewczynką. Wtedy też bardzo uważnie obserwowałam moją mamę, gdy późnymi wieczorami z wielkim zaangażowaniem wyszywała, haftowała różne ozdoby np.: serwetki, makatki, obrusy, a także bluzeczki i gorsety. Robiła to ręcznie z wielkim zaangażowaniem i starannością. Już jako dziecko podpatrywałam i próbowałam ją naśladować. Tak jak mojej mamie, tak i mi bardzo się ta pasja spodobała.

Na kiedy przypadają początki Pani działalności?

Początki mojej działalności rękodzielniczej przypadają na lata dziecięce.

Jak wyglądały początki Pani twórczości ludowej?

Początkowo, podpatrując mamę, rozpoczęłam swoją twórczość z wielkim zapałem, jednak na efekty trzeba było czekać. Z każdą kolejną pracą udoskonalałam swoje dzieła, np. dodając nowe elementy.

Co inspiruje Panią do działania w tej dziedzinie?

Niezmiernie cieszy mnie widok wnuków, którzy są ubrani w stroje wyhaftowane właśnie przeze mnie. Tym samym przekazuję im nutkę kultury, tradycji, regionalizmu. Jest to dla mnie bardzo ważne.

Czy ma Pani pracownię, w której wykonuje daną pracę? Jeśli tak, to czy jest możliwość przybycia i obejrzenia jej? W jakich godzinach?
Nie posiadam własnej pracowni.

Inne dodatkowe informacje, którymi chciałaby się Pani podzielić z odbiorcami projektu.

Pragnę podkreślić, iż kultywowanie tradycji jest bardzo ważne i potrzebne w naszym życiu. Zwłaszcza, że w dzisiejszych czasach to wszystko bardzo szybko zanika. Prawdziwym bogactwem dla każdego Polaka powinna być właśnie kultura i tradycja, którą powinien pielęgnować, kultywować i przekazywać kolejnym pokoleniom, aby mogła trwać wiecznie.

RdR

 

   

Spotkania i warsztaty

Przekaż 1% OPP

Wolontariat

Środowisko

InfoRegion

Twórcy ludowi