• Przekaż 1% podatku Stowarzyszenie Razem dla Regionu

    Stowarzyszenie ,,Razem dla Regionu” działamy od 2003 r. – jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego (OPP)

  • Przekaż 1% podatku Stowarzyszenie Razem dla Regionu

    Przekaż 1% podatku na Stowarzyszenie ,,Razem dla Regionu” – rozliczając swój PIT

 

Kliknij w wybrany obszar, a zostaniesz przeniesiony na stronę z twórcami z danej Gminy / Miasta:

mapa_powiatu_limanowskiego Gmina Jodlownik Gmina Tymbark Gmina Laskowa Gmina Limanowa Gmina Lukowica Gmina Niedzwiedz Gmina Kamienica Gmina Slopnice Gmina Mszana Dolna Gmina Dobra Miasto Limanowa Miasto Mszana Dolna

Powiat limanowski zlokalizowany jest w południowej części województwa małopolskiego. Siedzibą powiatu jest miasto Limanowa. Na terenie powiatu licznie działają twórcy ludowi, hobbyści kultywujący tradycję i dziedzictwo swoich przodków.

Haft i Szydełkowanie

Bibułkarstwo

Malarstwo

Rzeźbiarstwo

Ozdoby, kulinaria

Województwo Małopolskie Opp Limanowa Stowarzyszenie Razem dla Regionu
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.  

Czym się Pan zajmuje? Prosimy zamieścić krótki opis wykonywanego przez Pana rękodzieła. Czym charakteryzuje się zajęcie wykonywane przez Pana?

Zajmuję się rzeźbiarstwem oraz prowadzeniem młodzieżowego zespołu regionalnego. Pragnę kultywować regionalizm terenów Zagórzańskich, uczyć młodych mieszkańców gminy Niedźwiedź tańców, śpiewu, obrzędów zgodnych z naszą zagórzańską kulturą.

Czy wykonywana przez Pana  praca zrodziła się z pasji? Czy jest to raczej zawód wyuczony? A może zajęcie to przekazywane jest z pokolenia na pokolenie w Pana rodzinie?

Rzeźbiarstwo w naszej rodzinie jest już od trzech pokoleń. Począwszy od dziadka, który nauczył tego fachu mojego ojca i wujka, a oni zaś uczą mnie. Na chwilę obecną  rękodzieło nie jest opłacalne i nie pozwala na godny poziom życia. Z tego powodu byłem zmuszony poszerzyć te umiejętności w kierunku snycerki i lutnictwa. Jednakże życie na wsi zmusza do edukacji rzemiosła z różnych dziedzin życia. Pozwoliło to na opanowanie niektórych rzemiosł do takiego stopnia, aby dzielić się wiedzą na ich temat z innymi ludźmi na zasadzie warsztatów rzemieślniczych.

Na kiedy przypadają początki Pana działalności?

Moja przygoda z rękodziełem rozpoczęła się już w dzieciństwie.

Jak wyglądały początki Pana twórczości ludowej?

Początkowo zaczynałem od niewielkich rzeźb, a precyzja przychodziła z czasem.

Co inspiruje Pana do działania w tej dziedzinie?

Najbardziej fascynuje mnie ogrom i barwność historii Zagórzan. Otóż czytając różnego typu pisma zawierające opis historyczny Poręby możemy się dowiedzieć, że Poręba jako teren zamieszkały ma już ponad 600 lat. Okres ten pozwolił na panowanie w Porębie, począwszy od króla Ludwika Węgierskiego a kończąc na rodzie Wodzickich, siedmiu władcom. Obecnie Poręba administracyjnie podlega pod gminę Niedźwiedź. Niegdyś to Niedźwiedź wraz z wsiami należącymi do Klucza Porębskiego należały do Poręby. Poręba była bardzo rozwinięta pod względem manufaktur, w dużym stopniu dzięki Sebastianowi  Lubomirskiemu założycielowi folusza, browaru, huty szkła oraz potażarni. Historia ta ma ogromny wpływ na mnie i na moje działania, zarówno te związane z rzeźbą, tworzeniem, jak i z działalnością młodzieżowego zespołu regionalnego.

Czy ma Pan pracownię, w której wykonuje daną pracę? Jeśli tak, to czy jest możliwość przybycia i obejrzenia jej? W jakich godzinach?

Nie posiadam pracowni.

Czy posiada Pan swoją stronę internetową związaną z Pana twórczością? Jeśli tak, prosimy podać adres strony.

Niestety nie mam własnej strony internetowej.

Inne dodatkowe informacje, którymi chciałby się Pan podzielić z odbiorcami projektu.

Jak już wcześniej wspominałem, obecnie działam z  młodzieżowym zespołem regionalnym,  który jest pierwszym sposobem do pokazania osobom młodym naszego regionalizmu. W wielu domach odchodzi się od wszelkiej obrzędowości uznając ją za zabobon i za czynności staromodne oraz niegodne dzisiejszej zamożności społeczeństwa. Z tego powodu dzieci nie mają możliwości zobaczenia choćby odrobiny regionalizmu. Dlatego właśnie chciałbym, aby w zespole poza tańcami, śpiewem i muzyką dzieciom przekazywać niezbędną wiedzę na temat dawnego życia w naszym regionie.

RdR

 

 

Spotkania i warsztaty

Przekaż 1% OPP

Wolontariat

Środowisko

InfoRegion

Twórcy ludowi