• Przekaż 1% podatku Stowarzyszenie Razem dla Regionu

    Stowarzyszenie ,,Razem dla Regionu” działamy od 2003 r. – jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego (OPP)

  • Przekaż 1% podatku Stowarzyszenie Razem dla Regionu

    Przekaż 1% podatku na Stowarzyszenie ,,Razem dla Regionu” – rozliczając swój PIT

 

Kliknij w wybrany obszar, a zostaniesz przeniesiony na stronę z twórcami z danej Gminy / Miasta:

mapa_powiatu_limanowskiego Gmina Jodlownik Gmina Tymbark Gmina Laskowa Gmina Limanowa Gmina Lukowica Gmina Niedzwiedz Gmina Kamienica Gmina Slopnice Gmina Mszana Dolna Gmina Dobra Miasto Limanowa Miasto Mszana Dolna

Powiat limanowski zlokalizowany jest w południowej części województwa małopolskiego. Siedzibą powiatu jest miasto Limanowa. Na terenie powiatu licznie działają twórcy ludowi, hobbyści kultywujący tradycję i dziedzictwo swoich przodków.

Haft i Szydełkowanie

Bibułkarstwo

Malarstwo

Rzeźbiarstwo

Ozdoby, kulinaria

Województwo Małopolskie Opp Limanowa Stowarzyszenie Razem dla Regionu
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.  

Czym się Pani zajmuje? Prosimy zamieścić krótki opis wykonywanego przez Panią rękodzieła. Czym charakteryzuje się zajęcie wykonywane przez Panią?

Zajmuję się głównie bibułkarstwem. Wykonuję kwiaty z krepiny i bibuły, które później wykorzystuję do palm wielkanocnych. Potrafię wykonać kilka rodzajów kwiatów, które po dobraniu odpowiednich kolorów i dopasowaniu kształtów pięknie przyzdabiają palmę.

Czy wykonywana przez Panią praca zrodziła się z pasji? Czy jest to raczej zawód wyuczony? A może zajęcie to przekazywane jest z pokolenia na pokolenie w Pani rodzinie?

Jest to zawód wyuczony, ale wykonywany z ogromnym sentymentem.

Na kiedy przypadają początki Pani działalności?

Początki mojej działalności przypadają na czas poprzedzający objęcie funkcji przewodniczącej KGW. Chciałam zrobić w grupie coś nowego, więc zaprosiłam Panią z sąsiedniego Koła, która pokazała nam jak wykonuje się kwiaty z krepiny i bibuły. Nauczyłam się pięciu rodzajów kwiatów i tak zachwyt tym rękodziełem trwa do dzisiaj. Pamiętam, że gdy wraz z Paniami z KGW opanowałyśmy bibułkarstwo, od razu wzięłyśmy się za wykonanie 5-metrowej palmy wielkanocnej na konkurs w naszej parafii. Była przepiękna, zdobyłyśmy I miejsce.

Aktualnie w Kole jest 25 członkiń, najstarsza z nich to 70-letnia Pani, od której czerpiemy najwięcej porad. Jest dla nas inspiracją do działania i motywacją do podejmowania się nowych przedsięwzięć.

Jak wyglądały początki Pani twórczości ludowej?

Wcześniej śpiewałam w Chórze Parafialnym przez 20 lat. Tańczyłam także w Zespole Regionalnym, a obecnie jestem przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich Ujanowice - Kobyłczyna. Staram się swoimi działaniami kontynuować tradycję, kulturę korzeni powiatu limanowskiego.

Co inspiruje Panią do działania w tej dziedzinie?

Z pewnością motywują mnie członkinie KGW Ujanowice – Kobyłczyna. Działamy intensywnie, bierzemy udział w konkursach, zdobywamy wysokie miejsca. Daje mi to ogromną satysfakcję i radość.

Czy ma Pani pracownię, w której wykonuje daną pracę? Jeśli tak, to czy jest możliwość przybycia i obejrzenia jej? W jakich godzinach?

Indywidualnej pracowni nie posiadam, jednak wraz z Paniami z KGW posiadamy dwa pomieszczenia, które nieodpłatnie wydzierżawił nam Wójt Gminy Laskowa.

Zapraszamy do naszej pracowni w umówionych godzinach, pod numerem telefonu: 668 692 019 – Przewodnicząca KGW Kinga Rosiek.

Czy posiada Pani swoją stronę internetową związaną z Pani twórczością? Jeśli tak, prosimy podać adres strony.

Aktualnie jesteśmy w trakcie tworzenia nowej strony.

Czy prezentuje gdzieś Pani swoje wykonane dzieła? Może był to udział w różnego rodzaju pokazach bądź konkursach? A może bierze Pani udział w różnego rodzaju targach, kiermaszach czy jarmarkach?

Tak, jako Koło Gospodyń Wiejskich Ujanowice - Kobyłczyna bierzemy udział w Kiermaszach parafialnych na Wielkanoc i Boże Narodzenie oraz konkursy w naszej Gminie. Na różnych pokazach, festynach prezentujemy nasze kwiaty z bibuły, bombki i inne nasze dzieła, na których zdobywamy miejsca na podium.

Chciałabym również zaznaczyć, że wraz z sąsiednimi KGW pieczemy ciasta, wymieniamy się przepisami na różne dania, które później próbujemy robić, a następnie bierzemy udział w konkursach. Niezwykle cieszy nas fakt, że tymi działaniami możemy kultywować regionalizm naszej Małej Ojczyzny. Wszystkie konkursy, pokazy dokumentujemy zdjęciami i wolnych chwilach wracamy do tych wydarzeń.

RdR

     
     
     
     
     
     

Spotkania i warsztaty

Przekaż 1% OPP

Wolontariat

Środowisko

InfoRegion

Twórcy ludowi