• Przekaż 1% podatku Stowarzyszenie Razem dla Regionu

    Stowarzyszenie ,,Razem dla Regionu” działamy od 2003 r. – jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego (OPP)

  • Przekaż 1% podatku Stowarzyszenie Razem dla Regionu

    Przekaż 1% podatku na Stowarzyszenie ,,Razem dla Regionu” – rozliczając swój PIT

1. Pani Mario, zajmuje się Pani haftowaniem m.in. serwet, obrusów, bieżników. Wiemy, że robi to Pani z ogromną pasją i oddaniem. W takim razie sięgnijmy do samych początków… Jak to się wszystko zaczęło? Jak zrodził się u Pani pomysł, by zająć się akurat haftowaniem? Skąd wzięła się Pani pasja do tego rękodzieła?

W dzieciństwie obserwowałam moją mamę jak haftowała i ciągle mnie to interesowało. Mimo, że ukończyłam kurs krawiecki, to do szycia mnie nie ciągło. To haft zawsze wzbudzał we mnie najwięcej fascynacji. Dopiero, gdy wyszłam za mąż, to pod okiem teściowej nabrałam doświadczenia w haftowaniu i po jakimś czasie przerodziło się to w pasję.  Szczególnie cenię pracę wykonywaną ręcznie, bez użycia jakichkolwiek maszyn. Można wtedy całkowicie oddać charakter stylu danego dzieła oraz przedstawić to, co znajduje się we wnętrzu samego twórcy.

1. Pani Mario, jest Pani Przewodniczącą KGW Rupniów „Centrum”. Czy w kilku zdaniach może nam Pani opowiedzieć o początkach Koła? Jak to wszystko wyglądało? I jak się zaczęło? Od jak dawna istnieje Koło? Kto był inicjatorem utworzenia organizacji?

Koło Gospodyń Wiejskich w Rupniowie Centrum powstało latem 1960 roku. Założone zostało przez ówczesnego Przewodniczącego Gromadzkiej Rady Narodowej w Nowym Rybiu Pana Jana Sułkowskiego. Działalność Koła była wówczas wspierana przez Kółko Rolnicze w Rupniowie. Aktywność Koła w ciągu tych kilkudziesięciu lat uzależniona była od Zarządu, na czele którego stało osiem przewodniczących. W pierwszych latach swojej działalności nasze Koło zajmowało się rozprowadzaniem kurcząt wśród mieszkańców Rupniowa. W okresie letnim, w czasie żniw, Koło organizowało dziecińce wraz z występami artystycznymi, zabawami dla dzieci i młodzieży szkolnej. W późniejszych latach wzrastała ilość członkiń Koła, zakupiono naczynia stołowe i założona została wypożyczalnia naczyń. Za zarobione pieniądze zakupiono stroje krakowskie i wiele innych pomocy do prowadzenia Koła.

1. Jest Pani twórczynią ludową z terenu Gminy Niedźwiedź trudniącą się haftowaniem regionalnych motywów na gorsetach i innych częściach garderoby np. torebkach, koszulach, spodniach, bluzkach, sukienkach czy spódnicach zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Pani Józefo, dlaczego akurat haft? Co na to wpłynęło?

Aby odpowiedzieć na to pytanie myślami muszę wrócić do czasów, gdy byłam małą dziewczynką. Wtedy też bardzo uważnie obserwowałam moją mamę, gdy późnymi wieczorami z wielkim zaangażowaniem wyszywała, haftowała różne ozdoby np.: serwetki, makatki, obrusy, a także bluzeczki i gorsety. Robiła to ręcznie z wielkim zaangażowaniem i starannością. Już jako dziecko podpatrywałam i próbowałam ją naśladować. Tak jak mojej mamie, tak i mi bardzo się ta pasja spodobała. Tak właśnie zaczęła się moja przygoda z haftowaniem, a jednocześnie spełniło się moje wielkie marzenie.

1. Pełni Pani funkcję Dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Limanowej. W związku z tym prosimy o przybliżenie naszym Czytelnikom obowiązków i zadań wykonywanych przez Panią z racji obejmowanego stanowiska.

Obowiązki dyrektora instytucji kultury, a do takich niewątpliwie zaliczyć należy biblioteki publiczne, wynikają bezpośrednio z przepisów prawa państwowego, a także statutu nadanego instytucji przez organizatora. W przypadku Miejskiej Biblioteki Publicznej w Limanowej działa ona na podstawie Statutu nadanego Uchwałą Rady Miasta Limanowa, a jej dyrektor kieruje całością działalności biblioteki i reprezentuje ją na zewnątrz. Jak łatwo wywnioskować, moje obowiązki wiążą się z zarządzaniem mieniem, kadrą pracowniczą oraz realizacją celów i zadań biblioteki.

1. Panie Wójcie, jak ocenia Pan rok 2016 patrząc na osiągnięcia i rozwój Gminy Mszana Dolna? Z której zrealizowanej inicjatywy w 2016 roku jest Pan najbardziej dumny?
Rok  2016  oceniam bardzo  dobrze. Udało nam się rozwiązać wiele problemów mieszkańców  głównie dotyczących  dojazdu do domów. Zrealizowaliśmy  inwestycje na drogach o łącznej  wartości około 6 mln zł. Odbudowaliśmy kilkanaście obiektów zniszczonych przez powodzie w latach  ubiegłych.  Największym powodem do dumy jest  zakończenie  projektu  solarnego,  w którym Gmina Mszana Dolna była liderem, i w którym wespół  5  gminami partnerami  zrealizowano   blisko  4000 instalacji solarnych na budynkach mieszkalnych ze środków  Szwajcarsko – Polskiego  Programu Współpracy. W samej gminie Mszana Dolna powstało około 900 instalacji. Za duży sukces uważam także rozpoczęcie długo oczekiwanej  budowy  ostatniego już etapu kanalizacji sanitarnej  w Mszanie Górnej. Inwestycja  ta jest  w trakcie realizacji i przebiega  zgodnie z planem.

Spotkania i warsztaty

Przekaż 1% OPP

Wolontariat

Środowisko

InfoRegion

Twórcy ludowi